logo-dc Rodinné Centrum Vilémovhttps://www.facebook.com/DetskeLesniCentrumDvorecek

Užitečné informace

Kontaktovat nás můžete pomocí kontaktního formuláře, který naleznete v přihlášce.

Máme poslední volná místa, děti přijímáme i průběžně.

Po dohodě  je možné nás navštívit.
 

Šalamounkův Dvoreček

Zřizovatel:
Spolek pro rozvoj svobodného vzdělávání, z.s.

Provoz:
7:30 - 16:00

 

Povinné vybavení dítěte

(„Neexistuje špatné počasí, pouze špatné oblečení.“)

Aby byl dětem pobyt v centru, kdy jsou téměř celý den venku, příjemný, musí jejich oblečení odpovídat konkrétnímu počasí a ročnímu období. Bude- li dítě v klubu spát, je třeba zajistit spacák, případně polštářek. Děti mají k dispozici dětská lehátka s matracemi.

Děti potřebuji:

  • pláštěnka, holinky, nepromokavá kotníková pevná obuv, šusťákové/nepromokavé kalhoty nebo souprava kalhot a bundy
  • zimní kombinéza nebo souprava, náhradní teplé oblečení, rukavice, vlněné ponožky
  • větrovka
  • náhradní oblečení - spodní prádlo, punčocháče (ponožky), teplé ponožky, tričko, tepláky nebo kalhoty, svetr nebo mikina
  • kšiltovka nebo čepice/klobouk proti větru/slunci
  • bačkory
  • látkové kapesníky
  • malý batoh, nejlépe nepromokavý, s pevnými zády a přezkou přes hrudník (např. Deuter Waldfuchs atd.)
  • sprej proti hmyzu
Každé dítě má kapsář, obsah kapsáře je závislý na ročním období, nepřízni (přízni) počasí a rozhodnutí rodičů.
Obsah batohu: láhev (termoska) na pití s teplou vodou, látkový kapesník, v zimě náhradní rukavice, menší kus karimatky na sezení v přírodě (jsou k zapůjčení i v centru).
Děti si do centra nesmí přinášet hračky, cennosti nebo sladkosti.

 

Doporučení k výběru vhodného oblečení

Zimní období

v zimě je důležité dětem zajistit teplo a sucho. Je tudíž nutné děti obléknout do oblečení s dostatečnými termoizolačními vlastnostmi, které zadrží tělesné teplo tak, aby dítě neprochladlo. Oblečení také musí zabránit proniknutí vody dovnitř a zároveň umožnit odvod tělesné vlhkosti. Je dobré pamatovat i na praktičnost a snadné oblékání. V zimě oblečení vždy vrstvíme!

1) Funkční vrstva – vrstva nejbližší k tělu, jejím úkolem je odvést pot pryč od pokožky, tak aby dítě nestudil a dítě cítilo pouze teplo. Ideální jsou přírodní materiály jako merino vlna (pozor, děti s citlivou pokožkou nebo ekzémem může dráždit). Již od malých velikostí se vyrábí i syntetické dětské funkční prádlo, které je také vhodné. Děti by měli mít funkční nátělník, v případě větší zimy funkční triko s dlouhým rukávem, spodky. Pro tuto první vrstvu se nehodí bavlněné oblečení – bavlna pot nasákne, neodvede, a tudíž může studit.
 
2) Střední vrstva – vrstva se zateplovací funkcí. Jejím úkolem je vytvořit vzduchový prostor mezi
pokožkou a izolační vrstvou, dítěti pomáhá udržet optimální tělesnou teplotu. Nejlepšími materiály jsou vlna (nejvhodnější je merino vlna – „nekouše“) a bavlněný fleece. Možné je použít i syntetický fleece, který se vyrábí v různých gramážích. Při velkém chladnu je vhodné vrstvit více slabších zateplujících vrstev (např. 2 fleecové mikiny)
 
3) Vnější vrstva – vrstva izolační, která musí být nepromokavá, větru odolná, ale zároveň prodyšná. Parametry nepromokavosti a prodyšnosti kvalitní výrobci vždy uvádějí. Doporučujeme oblečení s membránou. Z praktických důvodů oblékání a svlékání nejsou vhodné kombinézy v celku.

Letní období

v teplých dnech jsou pro děti nejvhodnější lehké a prodyšné materiály jako bavlna, hedvábí, len. Doporučujeme oblékat dlouhé rukávy i nohavice, v lese je mnohem chladněji než na intenzivním slunci. Oblečení světlé barvy odráží sluneční paprsky a dětem není takové teplo. Dlouhé rukávy a nohavice zároveň chrání před klíšťaty. Dítě musí mít vždy pokrývku hlavy a doporučujeme i obuv s pevnou patou a špičkou (otevřené sandály jsou nevhodné).

Jarní a podzimní období

v tomto období přizpůsobujeme oblečení momentálnímu počasí a teplotě. Když je chladněji, tak oblečení vrstvíme. Vhodná je první vrstva funkčního oblečení, druhá vrstva lehkého fleecu a vrchní nepromokavá vrstva. V nabídce jsou i nepromokavé kloboučky. Jako obuv je nejvhodnější treková s pevnou patou a membránou (vyrábí se ale většinou až od velikosti 27), výborná je i kožená obuv s pevnou patou. Je velmi důležité pamatovat na vhodné ponožky do holínek. Ranní mokrá tráva i přes holínky velmi studí. V nabídce najdete i zateplené holínky. Výborné jsou i nepromokavé návleky na boty.